EPOKSİ REÇİNE YAPIMI VE KULLANIM ALANLARI
17 Sep
EPOKSİ REÇİNE YAPIMI VE KULLANIM ALANLARI

EPOKSİ REÇİNE YAPIMI VE KULLANIM ALANLARI

            Son zamanlarda en çok kullanılan zemin kaplama malzemesi epoksi reçinelerdir. Sıcaklık, fiziksel ve kimyasal deformasyonlar, nem gibi dıştan gelen etkilere karşı olağanüstü bir dayanıklılık sağlayan epoksi reçine, aslında epoksi denilen maddeye eklenen ve yapışkanlığı daha da artıran uzun ömürlü bir bileşimdir.

            Kimyasal alanda termosetler arasında yer alan bu malzeme genel olarak Bifenol A ve Epiklorhidridind adı verilen iki farklı malzemenin karıştırılması ile elde edilir. Bu maddeler epoksi içerisindeki bazı kimyasalları uygun dozda ayarlamak ve epoksiye istenilen bir takım özellikleri eklemektir. En başta sıvı formda iken, yavaş yavaş katılaşma başlayan ve kürlenme denilen bir işlem sonrası ile son sertliğine ulaşır.

            Epoksi reçineler, normal epoksi reçine ve epoksi döküm reçinesi adı altında ikiye ayrılmaktadır. Bu iki farklı dokunun farklı kuruma ve jelleşme sürelerinin farklı olmasıdır. Eppoksi döküm reçinesi genellikle 2 gün boyunca kururken; normal epoksi reçine 1 gün içinde kuruyabilmektedir. Öte yandan uygulanan alanda kalın bir katman doku oluşumu isteniyorsa döküm reçine kullanılmaktadır.

            Günümüzde bir çok enerji alanında kullanılan epoksi reçineler endüstriyel alanda en çok tercih edilen malzemedir. Öyle ki güneş panellerinde, deniz taşıtlarının zeminlerinde, metro alanlarında, rüzgar türbinlerinde, endüstriyel kaplamalarda kullanıldığı gibi, çimento ve harçlarda bağlayıcı ve yapıştırıcı olarak sıkça kullanılmaktadır. Öte yandan otomotiv, uzay, havacılık ve hatta bir çok müzik aletinin yapımında dahi epoksi reçinelerin kullanıldığı bilinmektedir.

            Elyaf Takviyeli Epoksi Reçine

            Epoksi reçine içerisine elyaf takviye edilerek elde edilen ve bir çok alanda kullanılan elyaf takviyeli epoksi reçineler de bulunmaktadır. Havacılık sanayisinde uçak parçaları ve roket yuvaları yapılırken kullanılan bu özel malzeme aynı zamanda tekneler, bisiklet gövdeleri, borular, rüzgar türbinlerindeki kanatların yapımı ve snowboard gibi malzemelerde en çok tercih edilen dayanıklı malzemedir.

Leave a Comment (s)

* Type Code