KOKULU TAŞ VE TREND MODELLER
17 Sep
KOKULU TAŞ VE TREND MODELLER

KOKULU TAŞ VE TREND MODELLER

            Standartların dışında bir hediye veya özel günlerde misafirlere verilecek hatıra aradığımızda seçenekler arasından mutlaka kokulu taşlar gözümüze çarpar. Bazen bir bebek, bazen de bir çiçek görünümünde olan bu şık dekorlar bir takım özel malzemeler ile farklı kalıplara konularak elde edilen hediyeliklerdir. Son zamanlarda sadece birer ev dekoru olarak değil; doğum günü, nikah, sünnet törenleri ya da bebek doğumlarında bu özel hediyeliklerin sağlıklı ve kalıcı olmaları nedeniyle sıkça tercih edildiğini görüyoruz. Hatta bazı kadınlar bu işi hobi olarak yapmanın dışında kazanç elde etmek için de tercih etmektedir. Peki nasıl yapılır bu kokulu taşlar gelin birlikte bakalım:

            Kokulu taş yapımı için öncelikle;

            - kokulu taş tozu

            - çeşitli kalıplar

            - esans

            - sıcak su

            - karıştırma kabı

            - boya   gibi malzemelere ihtiyaç vardır.

            Karıştırma kabı içerisine, kokulu taş tozundan ekleyerek bir miktar sıcak su ilave ederek işe başlanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta suyun çok ılık olmaması, sıcak olması ve  kaba yavaş yavaş eklenmesi gerektiğidir. Ölçek olarak kokulu taş tozu miktarının yarısı oranında sıcak su koyabilirsiniz. 

            Kokulu taş tozu ve suyu topaklanmayacak şekilde iyice karıştırdıktan sonra, tercih ettiğiniz esans ve boyayı da ekleyerek yine homojen bir karışım elde edinceye kadar iyice karıştırın. Bu esnada kabarcıkların oluşmaması için kabın dış kısmına hafifçe vurabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken biraz hızlı olmalısınız ki karışım kurumasın. Elde ettiğiniz karışımı kalıplara dökün ve kurumasını bekleyin. Ortalama 20-25 dakika içerisinde sertleşmeye başlayacak, kabın şeklini alacaktır. Bu esnada kalıpları hareket ettirmeyin. 30 dk bekledikten sonra kalıpları kenarlarından dikkatle esneterek, kokulu taşları çıkarabilirsiniz. Bu aşamada halen sulu olduğunu görürseniz bir miktar daha beklemenizde fayda var. Eğer ilk defa kokulu taş yapıyorsanız, bir kaç deneme sonrasında tam ölçü, zaman ve kıvam üçlüsünü yakalayacaksınızdır.

            Her ne kadar kolaymış gibi görünse de aslında bir kaç püf noktası olan kokulu taşların yapımında en önemli olan faktör kokulu taş tozu ile suyun iyi oranda ayarlanmasıdır. Biri diğerinden fazla olursa ya erken ya da geç donar. Diğer önemli faktörler ise topaklanmalar, tam donma işleminden sonra kalıptan çıkarmak ve hızlı donması için başka yöntemler uygulamamaktır.

            Trend Modeller

            Yerine göre gerçekten harika bir hediyelik olabilecek kokulu taşlar için son zamanlarda en çok kullanılan modeller arasında bebek konulu taşlar yer alıyor. Baby shower partilerinde, bebeğin birinci doğum gününde ya da bebeğin doğduğu gün verilebilecek kokulu taşlar için bebek arabası, leylek, minik bebek ayakları, süslü çengelli iğne, emzik gibi modeller oldukça moda. Yine bebeklerin diş buğdayı partilerinde dağıtılan diş görünümlü kokulu taşlar, partiden geriye kalan unutulmaz parçalardan biri olacak...

            Papatya ve gül ile yapılan kokulu taşlar ise düğün, nişan, nikah ya da evlenme tekliflerinde oldukça sık kullanılıyor. Pembe, kırmızı, beyaz gibi renkler ile çeşitlendirilen bu özel hediyelikler ile hem kalıcı, hem de muhteşem bir hediyelik olarak akıllarda yer edebilirsiniz.

            Hediyelik dışında evinizde dekor olarak kokulu taş kullanacaksanız yıldız ve kelebek modellerini tercih edebilirsiniz. Aynı kalıp üzerinde bulunan çoklu modeller ile aynı anda bir çok taş elde edebilir, dilerseniz hepsini farklı renge boyayarak ahenkli bir takım oluşturabilirsiniz. Yine küçük bir ayna çerçevesindeki minik çiçekler ile oval bir kokulu taş evinizin duvarlarında bir hayli hoş duracaktır.

Leave a Comment (s)

* Type Code